Základom je správne sa rozhodnúť

Krb či pec? Aký je rozdiel medzi krbom a pecou? Správne si vybrať je v prvom kroku to najdôležitejšie. Ako sa zorientovať v spleti ponúk materiálov, krbových vložiek, ohnísk a pre akú stavbu sa rozhodnúť? V tom môže napomôcť dostatok informácií, ktoré nájdete napríklad v najnovšom katalógu firmy Brunner. Firma Brunner je nemecký výrobca krbových vložiek, obľúbených vykurovacích vložiek a akumulačných šamotových ohnísk.

Keď je PRVORADÉ TEPLO s atmosférou

Ak je prvoradé teplo a vykurovanie domu, tak je potrebné orientovať svoju pozornosť na pec. Pecou je možné pokryť základnú potrebu tepla a dosiahnuť želanú tepelnú pohodu v miestnosti, kde pec stojí, alebo aj v celom dome. Pre realizáciu pecí sú vhodné vykurovacie vložky a akumulačné šamotové ohniská. Firma Brunner má vo svojej ponuke aj teplovdoné vykurovacie pecné vložky, ktoré sálajú teplo a zároveň ohrievajú vodu, ktorou sa vykurujjú aj vzdialené miestnosti v dome. Výhodou moderných vykurovacích vložiek a šamotových ohnísk je veľká škála veľkostí a tvarov. Už ani pri peci nie je problém mať veľké presklené dvierka a zároveň mať dostatočný výkon. Vzhľad a materiály umožňujú veľkú rôznorodosť. Vykurovací výkon a príjemný pocit tepelnej pohody je zabezpečený typom a veľkosťou staveby pece.

LIATINOVÉ VYKUROVACIE VLOŽKY Brunner - HKD

Séria HKD je modernou formou tradičných kachľových pecí. Veľké presklenie dvierok ponúka jedinečný pohľad na oheň priamo z miestnosti, napr. obývačky, v ktorej je pec postavená. Za bezrámovým presklením sa ukrýva vždy masívna, trvácna liatinová Brunner vložka s povestnou izolačnou ISO kupolou, ktorá sa stará o čistotu horenia a teda aj o krásne čisté sklo. HKD je najúspešnejšia a najčastejšie zabudovaná vykurovacia vložka do kachľových pecí. Je to asi aj preto, lebo to bola prvá, sériovo vyrobená  vykurovacia vložka do kachľových pecí tohto druhu (od roku 1989).

AKUMULAČNÉ PECE brunner so šamotovým ohniskom

Akumulačná tradičná pec je pôvodný a nastarší zástupca všetkých kachľových pecí. Všetky komponenty môžu byť vyhotovené remeselne alebo môže byť použité hotové ohnisko a ťahové tvarovky - v obidvoch prípadoch akumulačná pec dodáva miestnosti, kde je umiestnená, príjemné a zdravé sálavé teplo. Akumulačná pec ukladá uvoľnenú energiu do svojej akumulačnej masy. Odovzdávanie tepla prebieha cez sálanie stien vonkajšieho plášťa a obstavby. Sálavé teplo pôsobí obzvlášť príjemne a zdravo. Pec sa nahrieva dlhší čas, ale ostáva aj dlho teplá. Podľa možností by sa v nej malo kúriť počas vykurovacej sezóny minimálne raz denne.

Dizajnové akumulačné pece s otočným ohniskom

Efektné a pri tom funkčné sú akumulačné pece postavené s otočným ohniskom. Táto modelová rada nazvaná DF (DREHFEUER = OTOČNÝ OHEŇ) je vhodná pre všetkých tých, ktorí chcú mať doma niečo výnimočné. Je to špeciálna rada vykurovacíhc vložiek, ktoré je možné natočiť do želanej polohy a oheň si vychutnávať z rôznych častí priestoru. Funkčnosť a výkon sú však maximálne zachované.

Liatinová vykurovacia vložka Brunner HKD 2.2 je najzákladnejším modelom vložky ideálnej pre realizáciu pecí. Brunner ponúka až 11 rôznych modelovs rúznymi typmi a veľkosťami preskelnia (viac v katalógu Brunner dolu):

Šamotové akumulačné ohnisko Brunner GOF 50/35 s oceľovými dvierkami GOT 45/67/44 v rohovom prevedení je ideálnou voľbou pre väčšie akumulačné pece. Rovanko, ako osttané proukty, aj šamotové ohniská ponúkajú množstvo tavrov a možností (viac v katalógu Brunner dolu):

Otočné ohnisko DF je vjhodné pre dizajnové pece, ktoré sú plnohodnotnými vykurovacími prvkami interiéru. Na obrázku je za ohniskom napojený set akumualčných tvaroviek Brunner, ktoré zabezpečujú akumuláciu tepla (viac v katalógu Brunner dolu):

Pri peciach je potrebné počítať stým, že jedna dávka dreva je vyššia, odvíja sa od želaného výkonu pece, prikladá sa väčšinou len raz alebo dvakrát za deň a táto dávka paliva zhorí zvyčajne do dvoch hodín. Potom už nie je možné do pece prikladať. Až o 12 hod., alebo podľa intervalu, ako stanoví kachlair, ktorý pec dimenzoval a posltavil. Preto, ak chcete mať pôžitok predovšetkým z ohňa a prikladať každú hodinu, vychutnávať si atmosféru plápolajúcich plameňov, tak pec nie je tou ideálnou voľbou pre vás - rozhodnite sa pre krb.


Keď je PRVORADÁ ATMOSFÉRA
s teplom

Brunner ponúka množstvo formátov krbových vložiek. Ale pozor, aj krb má vysokú vykurovaciu schopnosť s účinnosťou aj viac ako 80%. Tepelný výkon krbu by mal byť vždy prispôsobený tepelným potrebám interiéru. Tepelný výkon je možné regulovať i pomocou výberu krbovej vložky, veľkosti a veľkosti presklenia. Výrazne vyššia účinnosť a nízke emisie robia krby veľmi obľúbenými. Toto umožnil vynález keramického skla. Tým sa ukončil vývoj od otvorených ohnísk k uzatvoreným ohniskám s regulovaným prívodom spaľovacieho vzduchu. A tak sa vyvinula z krbového ohňa pec. Výkon sa uvoľňuje hlavne cez sálanie cez presklenie a prostredníctvom prúdenia teplého vzduchu. Krbová vložka a obstavba sú po technickej stránke prepracované do detailov a zaručujú dlhotrvajúce a bezchybné fungovanie. Kvalita robí rozdiel.

Realizáciu krbu a pece zverte vždy do rúk majstrovi kachliarovi, ktorý produkty pozná a vie vám poradiť, nadimenzovať a krb či pec aj navrhnúť.
Pozrite si najnovší katalóg Brunner v elektronickej podobe a inšpirujte sa stavbami a možnosťami, ktoré firma Brunner ponúka:
Máte otázky? Napíšte nám:


Naposledy pridané

Produktový katalóg (.pdf)