Teplovodné vykurovanie

Pridané: 27.03.2018 |

Teplovodné vykurovanie

Čo je to krb alebo kachľová pec s teplovodným výmenníkom?


Mnohí považujú krb alebo kachľovú pec viac za estetický doplnok v interiéri ako za zdroj tepla. Ale ich možnosti sú omnoho väčšie. Technológia teplovodného výmenníka je známa, tak prečo by sa nemohla použiť aj v spojení s krbom alebo kachľovou pecou? Prečo by sa energia, ktorá je tak či tak v krbe či kachľovej peci k dispozícii, nedala využiť ešte lepšie? Alebo iná otázka: Prečo by krb alebo kachľová pec nemohli okrem príjemného sálavého tepla dodávať zároveň teplú vodu pre centrálne kúrenie alebo teplú úžitkovú vodu?


Prečo táto forma vykurovania?

Jednoznačne je to spôsob, ako možno vykurovať celý dom alebo podporiť centrálne kúrenie, ktoré je už k dispozícii. Krb alebo kachľovú pec s teplovodným výmenníkom možno umiestniť do obývacieho priestoru a vzdialenejšie miestnosti sa potom vykurujú pomocou vykurovacích telies (napr. radiátorov) alebo stenového či podlahového kúrenia. Dodávateľom energie je ohnisko krbu alebo kachľovej pece,  ktoré vysoko kvalitne spaľuje drevo s nízkymi emisiami. Takto navyše aj chránite životné prostredie.


Existuje hranica, kedy sa dá ešte uvažovať pri krbe alebo peci s hlavným zdrojom vykurovania?

Áno existuje.

Pri kachľových peciach je to hranica tepelného príkonu budovy 9 kW a pri krboch 6 kW. Čo to znamená? Keď Váš dom je naprojektovaný na tepelný príkon 6 kW, znamená to, že pri extrémnych výpočtových vonkajších teplotách (napríklad vo Zvolene -15 °C), je potrebné dodať do domu každú hodinu 6 kW výkon, aby bola v dome dosianutá tepelná pohoda a bola zabezpečená aj teplá úitková voda. 

POZOR !!!

Netreba si to zamieňať s nominálnym výkonom, ktorý udáva výrobca krbovej vložky. Uvediem príklad. Máte tepelné straty domu 9 kW a kúpite si krbovú vložku s výkonom 9 kW. Zdanlivo dobré riešenie, však? Tento výkon, ktorý udáva výrobca ale znamená, že v tom krbe musí každú hodinu zhorieť cca 2,8 kg dreva. A to skutočne každú hodinu, teda 24 hodín denne. Veľa ľudí a takzvaných odborníkov sa už na tom popálilo a potom im nezostávalo nič iné len byť otrokom svojho krbu a kúriť tam pravidelne aj v noci, aby mali v dome dostatočne teplo. 

POZOR - stavba diela kvalitného krbu a kachľovej pece je veľmi náročná. Štatistika požiarovosti na Slovensku neustále stúpa. 

Oslovujte preto vždy odborníka - kachliarskeho majstra!

Produktový katalóg (.pdf)